O nas
Rzemieślnicza palarnia kawy KULTcafe
Witaj w palarni KULTcafe!
Jesteśmy małą, rzemieślniczą palarnią kawy dopiero co założoną na początku 2024 roku w Emiratach Zgierskich EZG pod Łodzią ... ;-)
KULTcafe powstało przede wszystkim z miłości do kawy oraz mojego zamiłowania do tworzenia sztuki, którą wcześniej była muzyka, lecz niestety obowiązki zawodowe skutecznie z roku na rok odciągały mnie od tej pasji...
To co wyróżnia naszą palarnie wśród wielu innych kraftowych palarni w Polsce i z czystym sumieniem mogę to dodać na świecie, to wyjątkowe podejście do aspektu ekologii.
Palimy kawę tylko z certyfikowanych plantacji, które w większości zrzeszone są w organizacji Fair Trade, zapewniającej, że ziarna, które mielicie i przyrządzacie z nich swoje ulubione napary kawowe, produkowane jest z zachowaniem wielu standardów jak poszanowanie środowiska oraz pracowników, czy wysokie normy jakościowe.
872 916 rolników i rolniczek na całym świecie uprawia kawę na zasadach Fairtrade. W systemie Fairtrade obowiązuje cena minimalna, dzięki której rolnicy uprawiający kawę otrzymują uczciwą cenę za ziarna, nawet gdy cena rynkowa spada poniżej kosztów produkcji. Oprócz tego spółdzielnie rolnicze otrzymują premię Fairtrade za każdą tonę sprzedanych ziaren z certyfikatem. Rolnicy zrzeszeni w takiej spółdzielni wspólnie decydują na co przeznaczyć zgromadzone środki. Premię Fairtrade inwestują w rozwój swoich gospodarstw, kupują sprzęty rolnicze, ale również finansują projekty służące całej społeczności lokalnej, np. remontując szkoły, budując przychodnie lub doprowadzając czystą wodę.
Kolejny duży ukłon z naszej strony w kierunku ekologii to opakowania, w jakich sprzedajemy naszą kawę, zarówno ziarnistą jak i mieloną wg życzeń klientów. Zapewne wielu z Państwa kupuje kawy z rzemieślniczych palarni w pięknie wyglądających plastikowych woreczkach, gdzie nadruki UV są już praktycznie na całej powierzchni worka. No cóż marketing dziś to podstawa, a w 90% procentach kupujemy oczami, czyli wygląd zewnętrzny jest najważniejszy. Niestety takie plastikowe, pięknie zadrukowane woreczki do kawy, to olbrzymie obciążenie dla środowiska. W ich składzie poza plastikiem, z którego jest woreczek oraz wentyl do odgazowania kawy ziarnistej, wchodzi dodatkowo aluminium, nie wspominając o farbie UV. To wszystko ląduje potem na śmietniskach...OK całość nadaje się do recyklingu, chociaż, przez mocne połączenie plastiku z aluminium, proces recyklingu takich woreczków jest trudny, czyli drogi i zwyczajnie nieopłacalny. Oficjalnie poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce wynosi od 27 proc. do nieco ponad 30 proc., jednak poziom realnego recyklingu nie przekracza 10 proc. – wynika z badania magazynu Plastics Review.
W ostatnich latach bardzo popularne stały się woreczki do kawy, tzw. ECO, które z zewnątrz wyglądają jak zrobione z recyklingowego papieru. Nic bardziej mylnego, papieru owszem trochę jest, czy z recyklingu, nie mnie to oceniać, jednak nadal środek takiego woreczka to aluminium plus plastikowy wentyl, czyli z ekologią nie mają one za wiele wspólnego :)
Palarnia KULT CAFE używa do pakowania wypalonej przez siebie kawy tylko i wyłącznie w 100% recyklingowych stalowych puszek w różnych rozmiarach, nie aluminiowych, ale właśnie stalowych, przystosowanych do przechowywania żywności. Dodatkowo nie używamy wielkich, w pełni zadrukowanych , kolorowych etykiet, tylko małe minimalistyczne oznaczenia produktowe, drukowane na profesjonalnej drukarce termo-transferowanej w jednym tylko kolorze czarnym. OK wiele osób powie, że takie opakowanie nie wygląda okazale, jednak my właśnie tak chcemy sprzedawać naszą kawę i w imię wyższych wartości z premedytacją rezygnujemy z blichtru w tym zakresie.
Według danych opublikowanych przez APEAL, Stowarzyszenie Europejskich Producentów Stali Opakowaniowej, recykling opakowań stalowych w Europie osiągnął kolejny rekordowy poziom 85,5% - o 1,5% wyższy niż w poprzednim badaniu. W kilku państwach recyklingowi poddano ponad 90 proc. opakowań stalowych. Do liderów w tym zestawieniu należą: Hiszpania, kraje Beneluksu, Norwegia, Niemcy, Estonia, Słowacja i Cypr. Polska znalazła się w gronie kilkunastu krajów z odzyskiem na poziomie 70 – 90 proc.
Już za niedługo planujemy rozszerzyć naszą ofertę o nowe opakowania, jeszcze bardziej EKO, jako alternatywa do stalowych puszek. Śledź naszą stronę oraz profil na FB i LinkedIn, aby być na bieżąco.