O kawie
Kawa czarne złoto
Kawa należy do najpopularniejszych napojów i jest drugim, po ropie naftowej, towarem handlowym świata. Rocznie mieszkańcy naszej planety wypijają ponad 400 miliardów filiżanek tego aromatycznego napoju i zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie bez niej poranka, spotkania z przyjaciółmi, czy wyjścia na miasto.
Najwięksi na świecie producenci kawy
Brazylia to niekwestionowany lider produkcji i eksportu kawy na świecie, dostarczając około 1/3 całości. Wietnam to drugi co do wielkości eksporter kawy na świecie i największy producent robusty. Kolumbia to trzeci co do wielkości eksporter kawy i jeden z najbardziej znanych producentów arabiki wysokiej jakości.
400 miliardów filiżanek
Trzy narody zużywają ponad połowę kawy na świecie - Amerykanie, Francuzi i Niemcy zużywają łącznie 65% całkowitej konsumpcji kawy na świecie. W Europie natomiast nikt nie jest w stanie prześcignąć w ilości wypijanej rocznie kawy Skandynawów, gdzie prym wiodą Finowe z niewiarygodnymi 12 kilogramami kawy na mieszkańca rocznie, deklasując Norwegów, Islandczyków, Duńczyków i Szwedów pijących średnio 8-9 kg kawy rocznie. My Polacy nieco zaniżamy średnią Europejską pijąc średnio 3,5 kg kawy rocznie na mieszkańca.
Kawy z odchodów
Kopi Luwak powstaje przy udziale cywety, małego zwierzęcia przypominającego kota. Żyje on w lasach tropikalnych w Azji i Afryce, i żeruje na plantacjach kawy.Zjada on owoce kawowca, ale nie trawi ich nasion, jedynie miąższ.Dlatego nasiona pozyskuje się z jego odchodów, a następnie przygotowuje się z nich kawę. I to bardzo drogą, bo za jej 1 kg (z certyfikatem) trzeba zapłacić ok. 2 tys. zł.
Z kolei kilogram Black Ivory, do której produkcji niezbędne są azjatyckie słonie, kosztuje aż 10 tys. zł za kilogram. Pochodzi ona z północnej Tajlandii i pozyskiwana jest przy pomocy azjatyckich słoni, których enzymy trawienne rozkładają białka ziaren kawy Arabica, dając złożony smak kakao, tytoniu, czerwonej wiśni i trawy. I choć może nie brzmieć to zbyt zachęcająco, koneserzy twierdzą, że jej smak jest wyjątkowy i bardzo smaczny.
Najdroższa kawa na świecie
Elida Geisha Natural Torre na prestiżowej aukcji Best of Panama 2024 zajęła pierwsze miejsce i zaporową cenę —10 013 dolarów (ponad 38 tys. zł) za 1 kg.
Posiadłość Lamastus Family Estate, z której pochodzi kawa składa się z trzech gospodarstw położonych na zboczach Mount Baru, czynnego stratowulkanu i najwyższej góry Panamy. Gospodarstwa znajdują się na wysokości od 1676 do 2499 m nad poziomem morza, zapewniając idealny klimat do uprawy kawy.